Abonelik sözleşmesi kabusuna son verin! İşte bilmeniz gerekenler

Abonelik sözleşmesi kabusuna son verin! İşte bilmeniz gerekenler

Uzun süreli ‘abonelik sözleşmesi‘nden caymak artık kabus değil. Haklarınızı bilirseniz, indirim farkı dışında herhangi bir ceza ve zorlama olmadan sözleşmeyi istediğiniz zaman feshedebilirsiniz.

Türkiye’de 76 milyon cep telefonu, 64 milyon internet, 11 milyon sabit telefon, 8 milyon civarı uydu abonesi bulunuyor. Çoğu telekomünikasyon sektörünü ilgilendiren bu abonelikleri daha makul fiyata alabilmek için uzun süreli taahhütler veriliyor. 36 aya kadar çıkan taahhütler söz konusu. Çoğu sözleşme 12 aydan daha fazla süreyi kapsıyor. İşte yapmanız gerekenler…

Ceza Şartı Bulunmuyor

Sözleşmenin uzun süreli olması hizmet alınan şirketin esiri olmak anlamına gelmiyor. Aldığınız hizmetten memnun değilseniz ve hizmet kusuru varsa istediğiniz zaman sözleşmeden cayma (vazgeçme) hakkınız bulunuyor. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun bu konuda tüketicinin haklarını gözler önüne seriyor. Yasaya göre; 1 yıldan uzun aboneliklerden ceza ödemeden caymak mümkün.

Ek Fatura Çıkaramaz

Cezadan ne kastediliyor? Örneğin; bir cep telefonu operatörüyle 2 yıllık sözleşme imzalayıp 5’inci ayda sözleşmeyi feshetmek isterseniz firma “2 yıllık fatura bedelini öde” diyemez. Öte yandan, “Cayma hakkını kullanırsan 4 aylık fatura tutarında ceza ödeyeceksin” diyemez. Bir spor salonu da 1 yılın üzerindeki sözleşme kapsamında başta peşin ödenen paranın kalanını (cayma tarihinden itibaren) “İade etmiyorum” deme hakkına sahip değil.

Ödenecek Bedeller

Bazı firmalar abonelerin gözünü korkutarak yüksek tutarlar ödeyebileceğiyle ilgili vatandaşa yanlış bilgi veriyor. Oysa yasa açık ve net. Abonenin ödeyeceği tutar indirimler, taahhüt karşılığında modem, telefon gibi cihaz bedeli ve ödenmemiş fatura bedelleridir. Ödenecek tutar ise cayma tarihi itibarıyla ödenen faturanın üzerindeki indirimlerin toplamını geçemez.

Tüketici Lehine Bir Ayrıntı

Cayma esnasında tüketici lehine olan bir husus daha var. O da cayma zamanı. Örneğin 24 aylık bir aboneliğiniz varsa ve siz 13’üncü ayda bunu feshetmek isterseniz ödeyeceğiniz indirim bedeli 13 ay üzerinden değil, geri kalan 11 ay üzerinden hesaplanır. Bu konudaki detay da Abonelik Sözleşmesi Yönetmeliğinin 16’ncı maddesinde yer alıyor.

İstersen Cihazı İade Edebilirsin

Abone taahhüt kapsamında modem, telefon, uydu alıcısı ve benzeri cihazlar almışsa iade etmek zorunda değil. Cihazları, makul kullanım bedelini ödeyerek iade edebilir. Yine tüketici adres değiştirdiyse ve yeni adreste mal ve hizmetin kalitesi düşmüşse tüketicinin abonelik sözleşmesi herhangi bir bedel ödemeksizin feshetme hakkı var.

Abonelik Sözleşmesi Sorunları İçin Neler Yapılabilir?

* Firmalar sözleşme feshinde cezada diretirse cezanın iptali için tüketici hakem heyetine başvurun.
* Gümrük Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) şikayet de seçenek.
* Şikayet için ‘[email protected]’ ve ‘[email protected]’ adreslerine mail atın.
* 1 yıldan az aboneliklerde firma, sözleşmede değişiklik yaparsa abone sözleşmeyi feshetme hakkına sahip.

Bilal Emin TURAN

6 Mart 2018 / tarafından / in

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.