Vatandaşın abonelik sözleşmelerine yönelik şikayetleri arttı

Vatandaşın abonelik sözleşmelerine yönelik şikayetleri arttı

Abonelik sözleşmeleri ile ilişkin şikayetlerin son dönemde artış gösterdiğini belirten Bakan Tüfenkci, “Abonelik iptaline rağmen faturalandırmanın devam ettirilmesi şikayetlerde başı çekiyor” açıklamasını yaptı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, son dönemde abonelik sözleşmelerine ilişkin şikayetlerin arttığını belirterek, “Abonelik iptalinin zorlaştırılması ve iptal talebinin iletilmesinden sonra faturalandırmanın devam ettirilmesi şikayetlerde başı çekiyor.” dedi.

Abonelik sözleşmeleri şikayetleri arttı

Tüfenkci yaptığı açıklamada, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği’nde yer alan düzenlemelere aykırı işlem ve uygulamalarda artış olduğunu söyledi.

Abonelik sözleşmelerine ilişkin şikayetlerin son dönemde arttığını ifade eden Tüfenkci, hizmet sağlayıcı firmalarca abonelik iptalinin zorlaştırılması ve iptal talebinin iletilmesinden sonra faturalandırmanın sürdürülmesinin bu şikayetlerde başı çektiğini bildirdi.

İptal işleminin yerine getirildiğine dair tüketiciye herhangi bilgi veya belge verilmemesinin yönetmeliğe aykırı olduğuna işaret ederek, taahhüt süresi bitiminde abonelik sonlandırılsa da farklı isimler altında ücret talep edilmesi, sözleşmenin otomatik yenilenmesi, taahhütlü aboneliklerde süresinden önce sözleşmenin feshi durumunda cayma bedelinden daha yüksek ücret istenmesi gibi konuların şikayetler arasında yer aldığını anlattı.

“Sözleşme koşulları tüketici aleyhine değiştirilemez”

Elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetlerin yanı sıra elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren işletmecilerce sağlanan internet, sabit telefon, GSM, uydu platformu ile kablo TV hizmetlerinin sunumuna ilişkin tüketicilerle imzalanan abonelik sözleşmelerinde uyulması gereken usul ve esasların yönetmelikle düzenlendiğini anımsatan Tüfenkci, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda, sözleşmede öngörülen koşullar, sözleşme süresince tüketici aleyhine değiştirilemez. Tüketiciden, kendisine sunulan mal veya hizmet kapsamında haklı olarak yapılmasını beklediği ve sözleşmeyi düzenleyenin yasal yükümlülükleri arasında yer alan edimlerle sözleşmeyi düzenleyenin kendi menfaati doğrultusunda yaptığı masraflar için ek bedel talep edilemez. Belirli süreli abonelik sözleşmelerine, belirlenen süre kadar sözleşmenin uzayacağına ilişkin hükümler konulamaz. Abonelik sözleşmesi sadece tüketicinin talepte bulunması veya onay vermesi halinde uzatılabilir. Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshi için daha ağır koşullar içeren bir yöntem belirleyemez.”

“Tüketicinin fesih talebi 7 günde sağlanmalı”

Tüketicinin süresinden önce taahhütlü aboneliğini sonlandırması durumunda, satıcı veya sağlayıcıların yalnızca sundukları indirimlerle taahhüt kapsamındaki mal veya diğer faydaların tahsil edilmemiş bedellerini isteyebileceğini dile getirdi. Satıcı veya sağlayıcının, tüketicinin fesih talebini bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren en geç 7 gün içinde yerine getirmekle yükümlü olacağını belirten Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshedildiği bilgisini yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı yoluyla tüketiciye bildirmekle yükümlüdür. Aboneliğin belirtilen süre içinde feshedilmediği durumlarda, bu sürelerin bitiminden itibaren mal veya hizmetten yararlanılmış olsa da tüketiciden herhangi bir bedel talep edilemez.”

Tüketicinin ekonomisine zarar veren uygulamalar hakkında Bakanlık tarafından gerekli incelemelerin yapıldığını ve mevzuatı ihlal eden satıcı veya sağlayıcılar hakkında

idari işlem uygulandığını dile getiren Tüfenkci, “Bakanlığımız bu konuda gerekli tüm tedbirleri almaktadır.

Tüketicinin bilinçli hareket ederek hassasiyet göstermesi önemlidir, mevzuatı ihlal eden satıcı veya sağlayıcıları Bakanlığa veya ticaret il müdürlüklerimize bildirmesi büyük önem arz etmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

6 Mart 2018 / tarafından / in

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.